Prawa autorskie

2019/11/24

Jak znaleźć dane badawcze?

Aktualizacja 2023-10-23

Dane badawcze (research data) – są to zebrane, w wyniku zastosowania różnych technik badawczych, materiały o charakterze faktograficznym (w postaci liczbowej, tekstowej, graficznej czy dźwiękowej), uznawane przez społeczność naukową za niezbędne do oceny wyników badań naukowych.
Powszechnie wyróżnia się dane badawcze surowe, nieprzeanalizowane, czyli takie, które uzyskano bezpośrednio w wyniku zastosowania narzędzia badawczego, w różnych przedsięwzięciach naukowych lub też zgromadzone na potrzeby konkretnych projektów oraz dane, które poddane zostały obróbce. (RUJ, 2019, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/help/0067)

Data journal = czasopismo naukowe, które publikuje artykuły opisujące zbiory danych badawczych, udostępnione w repozytoriach danych lub (rzadko) w formie suplementu do samego artykułu. (Gruenpeter, 2019, s. 5)

Repozytoria (archiwa) danych badawczych (research data archives/repositories) są to intencjonalnie stworzone zbiory danych (materiałów), powstałych w wyniku badań empirycznych w różnych przedsięwzięciach naukowych lub też zgromadzonych na potrzeby konkretnych projektów badawczych. Innymi słowy, termin ten nie określa wszystkich istniejących kolekcji danych, które ewentualnie mogłyby „przydać się” w dociekaniach naukowych, lecz tylko te, które obejmują materiały uzyskane w rezultacie badań, a także zostały zorganizowane celowo, odpowiednio uporządkowane, opisane metadanymi i przygotowane do udostępniania. (Cisek, 2014)

Zbiór danych badawczych (dataset) = pojedyncza kolekcja danych, np. zdobytych za pomocą określonej techniki badawczej w ramach jakiegoś projektu naukowego.
 

 
1) Wykorzystaj Google
  • "dane badawcze" archiwa OR repozytoria
  • "research data" archive OR database OR repository
  • "social science" "research data" archive OR repository
 
2) Wykorzystaj globalne, narodowe i dziedzinowe serwisy wyszukiwawcze (wykazy i wyszukiwarki) danych badawczych
 
poszukaj konkretnego zbioru danych (dataset)
   
znajdź odpowiednie repozytorium danych badawczych (research data repository) a następnie poszukaj w nim przydatnego zbioru danych (dataset)
   
sprawdź jakość udostępnianych danych badawczych
  • Core Trust Seal - Certified Repositories https://www.coretrustseal.org/
  • sprawdź instytucję, organizację, uczelnię itp. prowadzącą repozytorium danych badawczych
 
3) Wykorzystaj data journals (czasopisma o danych badawczych) - przykłady 

Zobacz też

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz